کاشی به قطعه سنگ‌های مصنوعی می‌گویند که در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و معمولاً ضخامتشان بیشتر از چند میلی‌متر نیست. یک روی کاشی‌ها سطحی شیشه‌ای دارد و کاملاًّ صیقلی و صاف است. کاشی‌ها مصالحی سفالی و سرامیکی هستند که کاربردها و اهمیت زیادی در ساختمان‌سازی دارند; و از آنها برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و همچنین تأمین بهداشت و عایق رطوبتی استفاده می‌شود.

کاشی و سرامیک نوعی از مصالح هستند که معمولاً از خاک رس، شن و مواد معدنی ساخته می‌شوند. شکل کلی کاشی‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند; و در بازار مصالح ساختمانی ایران انواع کاشی‌های گرد، بیضی، مربعی و مستطیلی موجود هستند.
کاشی و سرامیک چه انواعی دارد؟

انواع مختلفی از کاشی و سرامیک در بازار موجود هستند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:
کاشی‌های لعابی دیواری

فرآورده‌هایی سرامیکی هستند که از دانه‌های ظریف و متخلخل بلورین و معمولاً در حرارتی بالاتر از 1000 درجۀ سانتی گراد پخته می‌شوند. یک رویه این کاشی‌ها از لعاب پوشیده شده که در انواع براق، نیمه براق و مات تولید می‌شوند. از این کاشی‌ها اغلب برای پوشاندن دیوارهای دستشویی، آشپزخانه، حمام، مراکز بهداشتی و… که قابل شستشو هستند استفاده می‌شود.
کاشی‌های وینیلی آزبستی

این کاشی‌ها از رزین وینیلی ترموپلاستیک، مواد پایدار ‌کننده و روان کننده و با افزودن رنگینه و مواد پر کنندۀ آزبستی تولید می‌شوند. این مواد در حالت گرم با یکدیگر مخلوط و به صورت ورقه‌هایی با ضخامت ۵/۱ الی ۳ میلی‌متر زیر فشار شدید پرس شکل داده می‌شوند. کاشی‌های آزبستی طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند.
انواع کاشی و سرامیک : کاشی‌های آجر شیشه‌ای

این کاشی‌ها به نوعی از آجر‌ها گفته می‌شود که برای جلوگیری از عبور نور از فضاهای مختلف طراحی و تولید شده‌اند; و براساس نیاز و خواستۀ مشتریان در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف عرضه می‌شو‌ند. فضای عمومی ساختمان‌ها معمولاً به نور زیادی نیاز دارند. اما استفاده از شیشه‌های سراسری به جای دیوارها در خانه به دلیل مقاوم نبودن شیشه در مقابل عوامل مختلف محیطی و داشتن قابلیت انتقال حرارت و صوت چندان مناسب نیست. آجرهای شیشه‌ای هم قابلیت انتقال نور را دارند و هم اغلب ویژگی‌های یک دیوار محکم و دارای استقامت آجری را نیز خواهند داشت.